Dron Taşımacılığına Doğru

Günümüzde kargo taşımacılığında kullanılan birçok taşımacılık modu ve sistemi mevcuttur. Çeşitli kara, hava, deniz araçlarını sistemlerini kullanıyoruz. Geleneksel taşıma araçlarının tümünün ortak özellikleri ise bu araçları idare etmek için görevli bir ya da birden fazla personelin olması zorunluluğu. Kaptan, pilot, şoför, makinist ya da başka nasıl adlandırılırsa adlandırılsın temel işi idarelerindeki aracı ve dolayısıyla yükünü bir noktadan diğer bir noktaya güvenli bir şekilde ulaştırmaktır. Tabii birçok başka personel de bu seyrüseferin başından sonuna kadar aracı yöneten kişi ya da kişilere yardımcı olur.

 

Son yıllarda kara, deniz veya hava taşıtlarının bizzat içlerinde bir idarecisi olmaksızın, dışardan ve hatta uzaktaki bir kontrol merkezinden idare edilmesi ile ilgili çalışmalar hızlandı. Gerek Google, gerek Volvo gerekse de Ford’un insansız kara taşıtı çalışmaları, tarihi çok eskilere dayanan merkezi kontrol ile idare edilen trenler (1968 yılındaki Viktorya mettro hattı bu konuda ilk) ve deniz taşımacılığında insansız kargo gemileri konusunda çalışmalar yapan Rolls-Royce’un çalışmaları bunlardan sadece birkaçı.

 

Söz konusu insansız bir hava taşıtı olduğunda konuyla ilgili olsun ya da olmasın herkesin aklına dron gelecektir. Konuyla daha içli dışlı olanlar ise askeri kullanım amacıyla üretilmiş çok farklı model ve işlevleri bulunan insansız hava araçlarından haberdardır. Başlangıçta askeri amaçlarla üretilmiş olsalar da günümüzde sivil amaçlı kullanımları da oldukça yoğunlaştı bu tür insansız hava araçlarının. Ancak bizim kastettiğimiz dron ya da genel adlarıyla insansız hava araçları çoğunlukla askeri amaçlarla kullanılan sabit kanatlı araçlar değil dikine iniş kalkış yapabilen döner kanatlı araçlar. Özellikle son yıllarda üretim maliyetleri düşen, gelişen akıllı telefonlar ile yerden kontrol edilebilen hobi amaçlı kullanımın da artması dronlara olan ilgiyi arttırdı. Ülkemizde de son günlerde çeşitli olaylarla sıkça gündeme gelmeye başladılar.Atatürk hava limanı üzerinde kişisel dronunu uçuran, dronu ile bakkaldan sigara alan vatandaşlarımız teknolojiye ne kadar hızlı ayak uydurduğumuzun birer kanıtı. Bu kişisel kullanımlar dışında dünyada gerek kurumlar gerekse de kişisel amaçlı dron kullanımlarda büyük bir artış yaşanıyor. A.B.D’de tahmini olarak her ay 1000 adet dron gökyüzüyle buluşuyor.2017 yılında toplam dron sayısının ise 10bin adet olması bekleniyor.

 

Hobi amaçlı dron ile ticari ya da profesyonel dronu ayıran ise kalkış ağırlıkları. Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı taslak talimatta sınır 20kg ve üzerini sivil hava aracı olarak kabul ederken A.B.D. için bu 55lbs(25kg). Dronların mevcut kullanım alanları ise,

 

-Güvenlik

-Doğal felaketlerde arama,kurtarma ve yardım ulaştırma

-İletişim ve yayın(haber, spor olayı, konser v.b.)

-Spektral ve termal analiz

-Ticari fotoğrafçılık,havadan haritalama ve reklam faaliyetleri

-Kritik tesislerin ve altyapı sistemlerinin kontrol edilmesi ve gözetlenmesi(Elektrik santralleri,fabrikalar,limanlar,boru hatları v.b.)

-Tarım alanlarının ve ürünlerin gözlenmesi

-Kargo taşımacılığı.

 

Dünya üzerinde birçok ülkede bu şekilde dron operayonları başlayınca ICAO(Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu)’nun talimatı ile tüm üye ülkelerin sivil havacılık otoriteleri konu ilgili düzenlemeleri yapmaya başladılar. A.B.D.’de FAA(Federal Havacılık Kurumu) 2013 yılında üç aşamadan oluşan bir "yol haritası” açıklarken bizim sivil havacılık teşkilatımız da henüz taslak halinde olan "İnsansız hava aracı sistemlerinin ayrılmış hava sahalarındaki operasyonlarının usul ve esaslarına ilişkin talimat(SHT-İHA)” ı hazırladı ve yayınladı. Gerek A.B.D.’de gerekse bizde yayınlanan talimatlar ve konuyla ilgili izlenen politikalar insansız hava araçlarını tıpkı insanlı araçlar gibi değerlendirmek ve aynı standartları uygulamak şeklinde. Doğal olarak mevcut hava trafik sistemini bozacak hiçbir girişime izin verilmek istenmiyor ve muhafazakâr bir politika izleniyor. Zaten aradaki tek fark birinde pilot taşıtın içinde yer alırken diğerinde yerde bir kontrol merkezinde yer alıp aracın idaresini oradan sağlıyor olması. İlerleyen dönemlerde sektörden gelecek talepler ve operasyon koşullarına göre bir takım güncelleme ve değişiklikler olması da kaçınılmaz. Sistem genel olarak üç bölümden oluşuyor; Hava aracı, kontrol istasyonu ve data hattı. Bu üç bölüm için istenilen standartlar talimatnamelerde ayrı ayrı belirtilmiş.

 

Drone ile taşımacılık konusunda en ilgi çeken projelerden birisi Matternet isimli şiketin Ceo’su olan Andreas Raptopoulos bu videoda (https://www.youtube.com/watch?v=9yEl0-bCA9M) doğal afet ve salgınların yaşandığı ve kara yolu ya da hava yolu ile ulaşımın mümkün olmadığı bölgelere özellikle tıbbi yardımın acil olarak dronlarla ulaştırılması konusunda yaptıkları çalışmaları anlatıyor. Papua Yeni Gine, Bhutan, Filipinler, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkelerde başarı denemeler gerçekleştirmişler. Emniyet güçleri de gözetleme ve kayıt işlemlerinde geleneksel yöntemlerden dron kullanımına geçtiler. Konuyla ilgili medyaya yansıyan ilginç olaylardan biri de A.B.D.’nin Meksika sınırında uyuşturucu yüklü bir dronun güvenlik güçleri tarafından düşürülmesiydi. Dronlarla ilgili en büyük endişe ise terör ve uyuşturucu çetlerinin bu tür yasa dışı kullanımları. Geçen ay içerisinde Paris’te Eyfel civarında görülen iki adet dron emniyet güçlerini alarma geçirdi. Bu nedenle birçok ülkenin sivil havacılık otoriteleri meskûn mahallerde dron uçuşlarına izin verilmiyor.

 

Gelelim dronlarla yapılan veya yapılması planlanan yük taşımacılığı çalışmalarına.Bu konuyla ilgili en çok gündeme gelen çalışmalardan biri DHL Express’in "parcelcopter”i ile 2013 yılı Aralık ayında Almanya ana karasından Kuzey Denizi’ndeki Juist adasına yaptığı kurye taşımacılığı çalışması oldu. Drona bağlı özel bir konteyner içerisine yüklenen eşya kontrol merkezinden idare edilerek adada bulunan DHL Express ofisinin bahçesindeki istasyona indirildi.Bu pilot kontrolünde olmadan tamamen kontrol merkezinden idare edilen  bir uçuştu ancak hemen belirtelim ki bu tür(pilot olmaksızın) bir dron operasyonuna başka ülkeler izin vermiyor. A.B.D.’de en büyük online satış sitesi amazon.com’un Prime Air projesi de dron taşımacılığı ile ilgili diğer bir önemli çalışma.Her ne kadar FAA amazon.com’un bu operasyonunu başlamadan bitirse de amazon.com bu konudaki ar-ge çalışmalarına devam ediyor. Populer Science Türkiye Mart ayı sayısındaki mülakatta Prime Air’in başkan yardımcısı Gur Kimchi  bu operasyonlar üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini ve gelecekte mutlaka tekrar başlayacaklarını söylüyor(Bu arada FAA de bu tür ticari operasyonların altyapısını hazırlayıp en geç Eylül 2015 tarihine kadar izin vereceğini açıkladı).Gur Kimchi ayrıca tasarladıkları dronların 2,5kg a kadar yük taşıma kapasitelerinin olduğunu ve bunun da sitelerinde sattıkları ürünlerin %80-90’ının ağırlığına denk düştüğünü söylüyor.

 

Avrupa ve Amerika’da bu gelişmeler yaşanırken dünyanın diğer bir devi olan Çin’de ise alibaba.com isimli online alışveriş sitesinin bir alt şirketi olan taobao.com geçen ay (Şubat 2015) dron ile teslim yapmaya başladığını açıkladı. Daha önce de Çinli kek üretici Incake isimli fırın müşterilerinin siparişlerini dron ile teslim etmeye başlamış ancak lokal havacılık otoritesi şirketin bu iş için sertifikasının olmadığını söyleyerek devamına izin vermemişti.

 

Konuyla ilgili çalışmalar yapan paket taşımacılık devlerinden UPS ise (amazon.com’dan alışveriş yapan müşterilerin en çok tercih ettiği kargo firmalarından biri) amazon.com’un dron ile teslimat yapmasını çok mantıklı bulmadığı gibi dron ile herhangi bir ürün teslimatı yapmanın da rantabıl olmadığını söylüyor. Amazon.com’un müşterileri ile yapılan ankette siteden alışveriş yapanların en çok önem verdikleri hizmetin ücretsiz teslimat seçeneği olduğunu söyleyerek bu tezlerine dayanarak sağlıyorlar. Dron ile teslimatın bir maliyeti olacak ve bu maliyete alışveriş yapanlar katlanmak istemeyeceklerdir diyorlar. Olayın diğer bir yönü de amazon.com’un dron ile teslimat reklamlarında gösterdiği şekilde siparişi verilen ürünü müşterinin bahçesine teslim etmesinin güvenlik açısından büyük riskleri olacağı yönünde.Özellikle bahçede oynayan çocuklar ve evcil hayvanlar düşünüldüğünde dron ile kapı teslimi büyük tehlike oluşturacağını söylüyorlar. Böylesi insan ve yapılaşma yoğunluğunun olduğu bölgelerde dron ile tesliminin mümkün olmayacağını ancak kendileri gibi paket taşıyıcılarının alıcıya en yakın bölge ya da şehir ofislerindeki dron istasyonlarına teslim edilmesi oradan da uzaklığına göre araçla ya da yaya olarak teslim edilmesinin uygun çözüm olacağını iddia ediyorlar.

 

Ülkemizde ise henüz hobi seviyesinin üzerinde ciddi bir girişim yok. Yapılan tek tük ticari faaliyet ise çoğunlukla tesis fotoğraflama, reklam ve film çekimleri ile ilgili sınırlı. Ancak özellikle devlet kurumları ve yardım kuruluşlarının öncülüğü ile ulaşımın kolay olmadığı bölgelerde arama, kurtarma ve yardım malzemesi ulaştırma gibi amaçlarla kullanımı yaygınlaşabilir. Şehir merkezi ve insan yoğunluğunun olduğu bölgelerde dron operasyonu yapılması ülkemiz ve bölgemiz için muhtemel terör girişimleri ihtimali nedeniyle birçok ülkeye göre daha zor. Özellikle ulaşımın zor olduğu kırsal bölgelere ve ana karaya yakın adalara sahip bir ülke olarak dron servisinin çok da uzak olmayan bir gelecekte gündeme geleceğini düşünüyorum. Teknolojik gelişmelere böylesine açık ve genç bir topluma sahip olduğumuzu da düşünürsek bu çok da uzak bir gelecekte olmayacak gibi görünüyor.

 

Sonuç olarak hava, kara ve deniz taşıtlarının içinde onu idare eden bir insan olmaksızın seyrüseferi ile ilgili yapılan bu çalışmalar eninde sonunda başarıya ulaşacak ve günlük hayatımızda da iş hayatımızda da daha fazla yer alacak gibi görünüyor. Teknolojik gelişmenin sınırı yok. Hava taşımacılığında dronlar ile başlayan insansız hava taşımacılığı önce insansız kargo uçaklarına sonra da insansız yolcu uçaklarına doğru ilerleyecek şekilde yol alır mı, bunu zaman gösterecek.

 

Taner AKSOY

 

 

 


23.03.2015 Pazartesi
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız