Hava Kargo Sektöründe Gümrük Sistemimizdeki Uygulamalar

Hava kargo sektöründe gümrüklü kargolar için geçtiğimiz dönemlerde geçiş yaptığımız “Ön Özet Beyan Sistemi” kargonun varışından önce beyan, kontrol ve tüm servis sağlayıcıların devlete karşı sorumluluklarını yerine getirme anlamında bir düzen getirmiştir.

 

Sağlanan bu ve buna benzer uygulamalar birçok Avrupa ülkesine bakıldığında ne derece yeterli olduğu tartışılmaktadır. İnşaat aşamasında olan üçüncü havalimanının faaliyete geçmeden birçok kurum ve kuruluş devlet yetkilileri öncülüğünde aynı masaya oturarak eksik görülen noktaları görüşmelidir. Zaman zaman yapılan görüşmelerin tüm noktalardaki sorunlara karşı çok fazla kalıcı bir çözüm yaratamadığı görülmektedir. Gerçekleştirilecek bu görüşmede hava kargo taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren tüm nakliye firmalarının, bu taşıma şeklini kullanan müşterilerden aldıkları konuları aktarabileceği ve hatta hava kargo servisi ile ithalat ve ihracat yapan firmaların yetkililerinin de katılımının sağlanacağı bir platform sektör için faydalı olacaktır.

 

Belirli firmalara sağlanan gümrük öncelik işlemleri olan “Mavi Hat” çok temel seviye de kalmıştır. Yeni İstanbul Havalimanının en azından 7/24 gümrükleme hizmetinin verilmesinde tüm birimler olarak hazır olunması gerektiği sağlanmalıdır. Mesai saatleri dışında gümrükleme hizmetinin olması çok anormal bir durummuş gibi karşılanmamalıdır.

 

Bu şekilde ülkemize sağlanan ilgili yatırımların; belirli bir kurum, kuruluş ya da kişiler değil en başta ülkemizin ekonomisine ve ülkemenizin gelişimi noktasına yarar sağlanması hususu gözden geçirilmelidir.

 


03.09.2015 Perşembe
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız