Termal Örtü Sektöre Daha Etkin Tanıtılmalı

 

Bildiğiniz üzere havayolları bozulabilir kargoların operasyonu esnasında uçak altında ve uçuş esnasında her hangi bir ısı aralığı garantisi sağlayamıyor. Yaşanan operasyonel aksaklıklar ve gecikmeler gibi vs nedenlerden dolayı muhteviyatı hassas olan ürünler bu yüzden bozulma riski ile karşı karşıya kalıyor. Bu gibi riskler için bir tedbir niteliği taşıyan Termal Örtü Türkiye pazarında yeni yeni tanınmaya başladı.

 

Yüksek kaliteli kompozit malzemeden yapılan ve ısı yalıtım özelliğine sahip olan Termal Örtüler maximal (yaz şartlarında maksimum sıcaklığı korumak) ya da minimal (kış şartlarında minimum sıcaklığı korumak) şartlar için olanları mevcuttur. Hafif olan termal örtüler soğuk zincirin korunması için etkilidir ve tek kullanımlı ya da tekrar kullanılabilme özelliğine sahip olanı vardır. Türkiye pazarına sadece tek kullanımlık olanları sunulsa da birden fazla kullanıma müsait olan tiplerinin de yakında servis edileceğini umuyorum.

 

İstanbul aktarması görecek olan Antalya, İzmir, Adana çıkışlı bozulabilir kargolar için makul bir tedbir olarak nitelendirilebilecek Termal Örtüler ile ilgili Turkish Cargo yakın zaman önce bir bülten yayınladı. 5 farklı ölçüdeki termal örtüler için gerekli tedariki sağlayacağını açıklayan Turkish Cargo, 46 euro’dan 150 euro’ya kadar bir ücretlendirme de bilgisi açıkladı. Ancak Turkish Cargo, IATA acentelere gerekli duyuruyu yapsa da ihracatçılar bu konuda henüz net bilgi sahibi değil. Havayolları ile ihracatçılar arasında önemli bir köprü vazifesi gören acenteler ihracatçıları termal örtülerin gerekliliği konusunda daha fazla bilgilendirmeli ve uyarmalıdır.

 

Saygılar sunarım.

 


04.08.2015 Salı
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız