Charter Uçakları ve Antalya

Bu ayki yazımı; Antalya Havalimanı’na gelen Charter uçaklarının kargo taşımacılığına bakış açıları ve yaklaşımları hakkında hazırladım.

 

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’ya Nisan-Eylül ayları arasında Avrupa, Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden 50’den fazla havayolu farklı uçak tipleri ile uçuş gerçekleştirmektedir.  Antalya Havalimanı’nda bulunan 2 adet piste yaz ayları boyunca özellikle hafta sonları hemen hemen her 5 dakikada bir uçak inmektedir. Bu uçaklar ağırlıklı olarak Almanya ve Rusya’dan gelmektedir. Bu sıklıkta uçuş gerçekleşmesine rağmen yolcu sayısında yakalanan ivme ne yazık ki hava kargo taşımacılığında yakalanamıyor.  Gelen uçakların bir kısmının kargo taşıma permisi olmadığı için günlük toplamda 500.000 KG’lık kargo kapasitesi olmasına rağmen, ancak yaklaşık %30’u kargo taşımasına sunulmaktadır.

 

Tahmin edileceği üzere bu yolcu yoğun sezonda bu kargo kapasitesini sunan havayolları IATA üyesi değildir. Interline anlaşmalarla geçiş yaparak varış sağlanan servisler, online bir tracking sistemlerinin olmaması ve kargo ile ilgili bir hasar yaşandığında karşınızda muhatap bulamamanız servis kalitesinin karşılığı anlamına gelir. Buna rağmen charter uçuşlarındaki düşük fiyat politikası sebebiyle, risk olmasına rağmen İhracatçı firmalar bu uçuşlarla göndermeyi tercih etmektedirler.

 

Antalya Merkezli havayollarına baktığımızda ise Sunexpress ve Corendon kargo taşıması yapmakta, Tailwind ve Freebird Havayolları kargo taşıması yapmamaktadır.

 

Sevgi ve Selamlarımla,

Osman ERSOY

 

 

 

 

 

 


14.11.2014 Cuma
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız