YERİNE DAHA BÜYÜĞÜ GELİYOR
Rusya dünyanın en büyük ikinci uçağı olan An-124 Ruslan’ı tahtından indirecek yeni bir kargo uçağı için kolları sıvadı.
31.07.2018 Salı

An-124’den daha büyük olacak uçağın 2027’ye kadar uygulanması planlanan devlet silahlanma programı projesine dahil olarak yürüyecek ve bu zaman dilimi içerisinde başlanacak.

 

Yeni uçak gelişen ihtiyaçlar doğrultusuna göre geliştirilerek, başka isimle yeni bir model olarak üretilecek.

 

Moskova’dan haziran ayında hala dünyanın en büyük kargo uçaklarından olan Antonov An-124 uçağının üretimine devam edileceği açıklaması gelmişti.

 

Bu uçak ilk olarak 1946’da Rusya’ya ait olan ancak daha sonra Ukrayna’ya geçen Novosibirsk kentindeki Antonov Tasarım Bürosu tarafından inşa edilmişti.

 

Ukrayna uçağın fikir hakkının kendisinde olduğunu ileri sürerken, Rusya uçağın haklarının kendinde olduğunu belirtiyor.

 

Analistlerse Rusya’nın uçağı yenileme kapasitesi olduğunu, ancak uçağın ya ciddi ölçüde modifiye edilmesi ya da tamamen yeni bir uçak yapılması gerektiğini ifade ediyor.

 

Rus askeri pilot Vladimir Popov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Sovyet döneminde gerekli teknolojilerin ilgili kuruluşlara aktarılması ve Rusya’nın üretim hakkı olmasına rağmen Antonov Tasarım Bürosu’nun uçağın inşasını önlemek için elinden geleni yaptığını belirtti.

 

Antonov-124 uçağı, 10 bin metre yükseklikte 4.500 kilometre uzaklığa 120 ton kargo taşıyabiliyor. İlk uçuşunu Aralık 1982’de yapan uçak, Ocak 1986’da hizmete girdi. 36 metre uzunlukta ve 4.4 metre genişlikteki uçak, 60 santigrat derecenin altında, 45 derecenin üstünde faaliyet gösterebiliyor.

 

Antonov-124, dünyanın en büyük kargo uçağı ünvanını halen elinde bulunduran An-225’in kardeşi olarak biliniyor.

 

AIRTURKHABER

Anahtar Kelimeler
Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Facebook Yorumlar

Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız