GÜMRÜKLERDE ARTIK ORDİNO İSTENMEYECEK
Ordino bedelleri hakkında en son açıklama Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yayınladığı resmi yazı ile Ordinonun kaldırıldığını Türkiye’deki tüm gümrük müdürlüklerince aramayacağını belirtti. Bakanlık resmi yazıda gümrük mevzuatında ordino hakkında bir hüküm bulunmadığını da belirtti. Ordino bedelleri hakkında resmi yazı PAGEV’in resmi internet sitesinde akşam saatlerinde yer aldı. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun yaptığı açıklama şöyle;
26.11.2017 Pazar

 

İş Dünyamızın Değerli Temsilcisi,

 

Sektör farkı gözetmeksizin, ithalat işlemleri sırasında kanunda yeri olmadığı halde, nakliye acentelerince firmalarımızdan tahsil edilen yıllık 700 Milyon TL’ye yakın “Ordino” bedelinin kaldırılmasına yönelik çalışmamız çerçevesinde güzel bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

 

 

22 Kasım Çarşamba günü Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sn. Bülent Tüfenkçi ve Müsteşarımız Sn. Cenap Aşçı’ya yaptığımız çalışma ziyaretlerinde, Ordino Bedelinin kaldırılması yönünde istişarelerde bulunduk. Sizlerden bu konuya ilişkin gelen şikayet dosyalarını kendilerine elden ilettik. Çözüm için de; tüm gümrük işlemlerinde hiçbir şekilde “Ordino Belgesi” istenmeyeceğine dair bir yazının tüm gümrüklere ivedilikle dağıtılmasının önemini vurguladık. Yine aynı gün TOBB Meclisimizden de “Ordino Bedelinin” kaldırılması için oybirliği ile tavsiye kararı çıkarttık.

 

 

 

 

(24.11.2017), tüm gümrüklere yazılan aşağıdaki yazı ile; “Gümrük işlemlerinin herhangi bir aşamasında, gümrük müdürlüklerince ordino belgesi aranmayacağı belirtilmiş olup” ilgili yazının Türkiye’de bulunan tüm Gümrük Müdürlüklerinin girişlerine de ayrıca asıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

 

 

 

Başından beri Kanun Dışı ve keyfi olduğunu vurguladığımız bu uygulama karşısında haklılığımız ispatlanmış olup, bundan sonra firmalarımız “Ordino Bedeli” ödemeden konşimentoyla gümrükleme işlemlerini tamamlayabilecektir.

 

Ekteki Bakanlığın bugünkü yazısından sonra Acentelerin Ordino Bedeli talepleri hükümsüzdür, keyfidir.

 

 

 

Ancak liman işletmelerinin de acentelerle birlikte hareket ederek bu “ordino bedeli olmadan” malları limandan çıkartmama ihtimalini de göz önüne alınarak; Ulaştırma Bakanlığımızla, acenteleri de kapsayacak yeni bir yasal düzenleme çalışması da yapılmaktadır. Bu düzenlemeyi de Bakanlığımızla takip etmekte ve hızlandırmaya çalışmaktayız.

 

 

 

Dünya Bankasının yeni yayınladığı araştırma; Türk sanayisine gümrüklerde OECD ülkelerinden 6 kat fazla evrak bedeli yüklendiğini ortaya koymaktadır. Bu bedelin ana sebeplerinden biri de limanlarla bağlantılı lojistik işlerinde tekelleşmeye varan yapılanmalardır. Türkiye bu sorunu bir an evvel çözmelidir.

 

 

Gümrük Bakanlığınca  tüm Gümrüklere yazılan Resmi Yazı

 

 

Aeroportist

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Facebook Yorumlar

Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız