Antalya Havalımanı’na İhtisas Gümrüğü İstiyoruz!

Antalya konumu itibariyle Türkiye’nin Turizm Başkenti olarak ün yapmıştır. Bacasız Fabrika olarak adlandırdığımız Turizm sayesinde Antalya Havalimanı uçak trafiği her geçen gün artmakta, her yıl rekor sayıda uçak inmektedir. İnen uçaklar Antalya’ya azımsanamayacak kapasitede kargo gönderme imkanı sağlamaktadır.

 

Antalya’da ihracat denince; ilk akla Kesme Çiçek, Yaş Sebze ve Meyve gelmektedir.  EXPO 2016 ile Perishable Pazarının katlanarak artması beklenmektedir.

 

Antalya’da ithalat denince : Fide, tohum ithalatları ve Antalya Serbest Bölgesine gelen yat parçaları sıralanabilir. Antalya Organize Sanayi Bölgesi ve Antalya çevresindeki illerin Organize Sanayi Bölgeleri’nde bulunan büyük işletmeler ihtisas gümrüğüne tabii olan yedek parça ile ham madde ithalatlarını Istanbul başta olmak üzere ihtisas gümrüğü olan diğer illerden yapmaktadır.

 

Bunun dışında Antalya sahil şeridindeki otellerin yurt dışından gelen malzemeleri ile fuar organizasyonu yapacak Yabancı Tur firmalarının promosyon malzemeleri ihtisas gümrüğü yokluğundan dolayı Istanbul’dan gümrüklenerek ülkemize sokulmakta ve Antalya otellerine aktarılmaktadır.

 

Antalya da ihtisas gümrüğü kurulması başta Antalya ili olmak üzere çevre illerdeki ithalatların da Antalya’dan yapılmasına ve havalimanı ithalat hacminin artmasıyla, Antalya’ya ekstra katma değer sağlayacaktır.

 

Antalya’da yapılacak olan EXPO 2016 öncesinde, Yetkililerden acil ihtisas gümrüğü kurmalarını talep ediyorum.

 

Sevgi ve Selamlarımla,

Osman Ersoy 


20.08.2014 Çarşamba
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız