HAVALİMANLARININ KRİZDEN KURTULMASI 10 YILDAN FAZLA SÜREBİLİR
Avrupa havalimanlarının Kovid-19’un sebep olduğu krizden finansal olarak kurtulmasının 10 yıldan fazla sürebileceği açıklandı. Özellikle iklim krizi ile mücadele alanındaki yatırımların da zarara uğraması söz konusu.
18.06.2021 Cuma

Uluslararası Avrupa Havalimanları Konseyi’ne göre (ACI Europe), sağlık krizi ve buna bağlı seyahat kısıtlamaları, havalimanların 2020’de gelirlerini yüzde 60 düşürdü ve toplam 12 milyar euroluk zarara sebep oldu.

 

 

55 ülkede 500’den fazla tesisi temsil eden ACI Europe, bu yaz başlayacak gibi görünen trafikteki toparlanmanın zayıf ve düzensiz olacağını ve 2019’daki hava trafiğinin en iyi ihtimalle 2025’e kadar toparlanamayacağı konusunda uyardı.

 

 

ACI Europe yöneticisi Olivier Jankovec, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, “Seyahatlerin yeniden başlaması, havaalanlarını hemen sağlıklı bir mali duruma geri getirmeyecek” dedi.

 

 

ACI Europe’a göre havalimanları, bazı zamanlarda yoğunluk yaşasa da çok fazla düşük yolculuk dönemleri yaşayacak. Bu durum da artan maliyetler ve pandemi öncesinden düşük gelirler nedeniyle birçok havalimanı etkileyecek.

 

 

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’na (Eurocontrol) göre de Avrupa’da salgın öncesindeki hava trafiğine dönmek 2029’u bulabilir.

 

 

İstanbul Havalimanı, Avrupa’da en çok sefer yapan havalimanı

 

 

Eurocontrol’un 10 Haziran tarihli verilerine göre, 686 seferle İstanbul Havalimanı, Avrupa’da en fazla uçak trafiği olan meydan olarak zirvedeki yerini korudu. Frankfurt ikinci, Amsterdam Schiphol üçüncü oldu.

 

 

Türkiye’nin yurt dışına çıkış kapısı İstanbul Havalimanı’nda iki haftalık ortalama 79 uçuş artışıyla bir günde 686 sefer gerçekleşti. İstanbul Havalimanı’nı 640 seferle Frankfurt, 623 seferle Amsterdam Schiphol takip etti.

 

 

THY, pandemi sürecinde Avrupa’da birinci

 

 

2021 yılının ilk 5 ayında Avrupa hava sahasının en çok uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları 4 Haziran Cuma günü gerçekleştirdiği 863 uçuş ile son 15 ayın en yüksek günlük uçuş sayısına ulaştı.

 

 

Türk Hava Yolları, açıklanan rakamlara göre 2020 yılını Avrupa’da en çok uçan (44 iç hat, 165 dış hat noktaya) havayolu şirketi olarak diğer Avrupalı şirketleri geride bıraktı.

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Facebook Yorumlar

Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız